کارت گرافیک اینتل با نام Arc Alchemist


هر آنچه که باید در مورد کارت گرافیک رده بالای Intel Arc Alchemist بدانیم

اینتل برای کارت های گرافیک آینده خود، نام Intel Arc را انتخاب کرده است. اولین نسل از کارت های گرافیک Intel Arc Alchemist قرار است در اوایل سال 2022 وارد بازار شود. همچنین اینتل تایید کرده که سه نسل آینده این محصول در حال ساخت هستند. مدت زیادی منتظر بودیم تا ببینیم اینتل برای گیمرها چه برنامه ای در نظر گرفته و اکنون تصویر واضح تری از آینده داریم. در ادامه قصد داریم همه چیزهایی که باید درباره Arc Alchemist، تاریخ انتشار و نحوه عملکرد کارت ها بدانیم را با کمی جزئیات بیان کنیم.Intel Arc برندی است که اینتل برای «محصولات گرافیکی با کارایی بالا برای مصرف‌کننده آینده» استفاده می‌کند. این نام را اینتل برای تمامی سخت افزارها، نرم افزارها و سرویس های بازی در حال ساخت خود انتخاب کرده و این شرکت عنوان کرده که چندین نسل سخت افزاری را در بر می گیرد. این برند شامل چندین نسل از کارت‌های گرافیکی می‌شود که به طور خاص برای بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، و نباید آن را با Intel Xe اشتباه بگیرید. محصولات Arc ، یعنی حداقل آنهایی که کمی درباره آن ها می دانیم، از معماری Xe استفاده می کنند، اما همه محصولات Xe تحت Arc نیستند.

معماری کارت های گرافیک intel arc alchemist

Intel Xe معماری تمام محصولات گرافیکی اخیر اینتل است. برای مثال می توان به گرافیک یکپارچه در لپ‌تاپ‌های Tiger Lake و پردازنده‌های گرافیکی مرکز داده مانند Ponte Vecchio اشاره کرد. محصولات Intel Arc مبتنی بر Xe HPG هستند. اینتل از همین معماری برای برنامه‌های موبایل و دسکتاپ استفاده می‌کند.تمام کارت‌های گرافیکی Intel Arc که در حال حاضر معرفی شده‌اند، از معماری Xe HPG یا نسخه‌ای از آن استفاده خواهند کرد. اینتل اعلام کرد که سه نسخه آینده را نیز تحت عناوین Xe HPG، Xe2 HPG و Xe3 Next در دست ساخت دارد. این معماری ها به ترتیب در نسل دوم، سوم و چهارم کارت های Intel Arc استفاده خواهند شد.اساس Xe HPG یک هسته Xe است که دارای 16 واحد برداری یا vector unit و 16 واحد Xe Matrix Execution یا (XMX) به همراه یک کش L1 است. اینتل چهار عدد از این هسته های Xe را در یک برش رندر ترکیب می کند. یک حافظه پنهان L2 مشترک بین آنها وجود داشته و همچنین هسته های اختصاصی ردیابی اشعه برای هر هسته Xe اضافه می شود. این برش ها همان چیزی است که کارت های مختلف Arc Alchemist را از هم جدا می کند.

آزمایش سری کارت‌های گرافیکی Arc Alchemist

اولین نتایج آزمایش یکی از کارت‌های گرافیکی آینده Arc Alchemist اینتل با پردازنده گرافیکی دارای 512 واحد اجرایی یا (EU) برای اولین بار در سایت SiSofware ارائه شد. امتیاز کلی محاسبه GPU یا واحد پردازش گرافیکی برای کارت گرافیکی مجزای آینده اینتل بالاتر از GeForce RTX 3070 Ti یعنی کارت گرافیک رده بالای انویدیا قرار گرفت. انتظار می رود که کارت گرافیک مجزای جدید اینتل در دو نسخه ی دسکتاپ و موبایل طراحی و عرضه شود.امتیاز کارت گرافیک مجزای Arc Alchemist برای دسکتاپ نیز توسط SiSofware ارائه شده است. پردازنده گرافیکی در این بنچمارک دارای موتور های 512 EU (که با 4096 پردازنده جریانی مطابقت دارد) و 4 مگابایت حافظه نهان L2 است و با فرکانس 2.1 گیگاهرتز کار می کرده است. این برد به 12.8 گیگابایت حافظه قابل استفاده مجهز شده که احتمالاً به معنای 16 گیگابایت حافظه کل است. جزئیات بیشتر در مورد تنظیمات تست را در زیر مشاهده کنید.

کارت گرافیک Xe-HPG 512VE/4096SP اینتل در مقابل GeForce RTX 3070 Ti انویدیا

GeForce RTX 3070 Ti (MPix/s)Arc Alchemist Xe-HPG 512 (MPix/s)
36,51035,093FP32 | Single-float GP
27,02920,888FP32 | Single-float GP
5941,000FP64 | Double-float GP
22109FP128 | Quad-float GP
8369.519017.52Score

وقتی صحبت از بارهای کاری محاسباتی GPU FP32 می شود، (دقتی که امروزه برنامه های گرافیکی بیشتر از آن استفاده می کنند) پردازنده گرافیکی گسسته Arc Alchemist حدود 23 درصد از رقیب خود، کارت گرافیک انویدیا با 6144 پردازنده جریانی در فرکانس 1440 تا 1850 مگاهرتز فاصله دارد. این نتیجه، حداقل در مورد عملکرد در بارهای کاری محاسباتی FP32 خیلی دیدنی نیست. البته در اینجا با سخت افزار یا نرم افزار تجاری سروکار نداریم. به این نکته نیز دقت کنید که این نتایج آزمایشی است که خود شرکت اینتل نیز آن را رسما ارائه نکرده، شاید پرچمدار واقعی Arc Alchemist اینتل عملکرد قابل توجه و بهتری داشته باشد.Arc Alchemist Xe-512 اینتل با کارت گرافیک GeForce RTX 3070 Ti انویدیا در بارهای کاری محاسباتی GPU FP16 همتراز عمل می کند، این درحالی است که این کارت گرافیک انویدیا، به طور گسترده برای انجام کارهای گرافیکی استفاده نمی شود. در همین حال، Xe-HPG GPU اینتل نسبت به GA104 انویدیا تا 68 درصد در بارهای کاری محاسباتی GPU FP64 و تقریباً 5 برابر در بارهای کاری محاسباتی GPU FP128 عملکرد بهتری نسبت به GA104 Nvidia دارد، اما نه FP64 و نه FP128 برای برنامه های گرافیکی استفاده نمی شوند و برای انجام محاسبات با کارایی بالا طراحی شده اند.

قیمت و تاریخ عرضه Intel Arc Alchemist

اینتل هنوز اطلاعاتی درباره قیمت کارت‌های Arc اعلام نکرده است. این امکان وجود دارد که اینتل ابتدا کارت‌هایی را برای سازندگان سیستم و طراحان لپ‌تاپ منتشر کند، اما هیچ چیز قطعی نیست و همه چیز امکان دارد! برای عرضه به بازار، شرکت اینتل می‌گوید اولین کارت‌ها در چند ماه اول سال 2022 وارد بازار می‌شوند. اینتل به طور رسمی این کارت های گرافیکی را در رویداد CES 2022 عرضه کرد، اگرچه هنوز در دسترس عموم نیستند. در مورد چند لپ‌تاپ با پردازنده‌های گرافیکی Arc Alchemist، مانند Alienware X17 نیز اطلاعاتی وجود دارد. ولی اینتل می‌گوید که بیش از 50 طراحی لپ‌تاپ و دسکتاپ به زودی به بازار عرضه خواهد شد. بنابراین این طور به نظر می رسد که لپ تاپ ها ابتدا این کارت های گرافیکی را تجربه می کنند در حالی که دسکتاپ ها بعداً در طی سال 2022 از این کارت های گرافیکی استفاده خواهند کرد.